close
دانلود آهنگ جدید
زیبا دیزاین

زیبا دیزاین

برنامه فرانت پیج(Front Page) یکی از برنامه های قدرتمند در زمینه طراحی وب است که توسط شرکت مایکروسافت به بازار نرم افزار های طراحی وب آمده است. این مقاله با هدف آشنایی علاقه مندان به این برنامه و آموزش هایی در این زمینه در نظر دارد تا با گسترش امر طراحی وب و افزایش تعداد طراحان قدمی را در پیش برد این شاخه کلیدی از کامپیوتر بردارد. آشنایی با محیط فرانت پیج<<برای آغاز کار٬ با باز کردن این برنامه با محیطی آشنا می شوید که دارای منوهای مختلف و کاربردهای مختلف هستند. آشنایی با محیط فرانت پیجبرای…

نظر شما درباره این سایت؟
برنامه فرانت پیج(Front Page) یکی از برنامه های قدرتمند در زمینه طراحی وب است که توسط شرکت مایکروسافت به بازار نرم افزار های طراحی وب آمده است. این مقاله با هدف آشنایی علاقه مندان به این برنامه و آموزش هایی در این زمینه در نظر دارد تا با گسترش امر طراحی وب و افزایش تعداد طراحان قدمی را در پیش برد این شاخه کلیدی از کامپیوتر بردارد. آشنایی با محیط فرانت پیج<<برای آغاز کار٬ با باز کردن این برنامه با محیطی آشنا می شوید که دارای منوهای مختلف و کاربردهای مختلف هستند.


فرانت پیجآشنایی با محیط فرانت پیج

برای آغاز کار٬ با باز کردن این برنامه با محیطی آشنا می شوید که دارای منوهای مختلف و کاربردهای مختلف هستند . هنگامی که برای اولین بار پنجره این برنامه باز می شود در My Document کاربری شما فایلی به نام My Web Sites ایجاد می گردد که محلی است برای ذخیره کردن صفحات طراحی شده توسط برنامه.

 برای شروع کار به منوی File  رفته و New را بزنید. یک پنجره در چارچوب برنامه با نام New باز می شود که توسط آن می توانید تنظیمات مربوطه را برای صفحه وب سایت خود انجام دهید.بعد از کلیک کردن بر روی پارامتر New می توانید پنجره باز شده را مشاهده کنید.(در سمت راست برنامه بصورت یک ستون با چند دکمه بر روی آن)

منوهای موجود در ستون  New :

(Blank Page)

این گزینه برای ایجاد یک صفحه خالی است که می توان در آن شروع به طراحی وب کرد.

(Text File)

این گزینه تنها در قالب برنامه ی Notepad عمل می کند و فایل هایی با فرمت Txt. ایجاد می کند.

(From Existing Page)

 این گزینه به منظور استفاده از صفحات وب ذخیره شده یا طراحی شده است.

(More Page Templates)

از این منو می توانید برای استفاده از قالب های طراحی شده برای ساخت گالری عکس٬بخش نظرات سایت و ... استفاده کرد. همچنین یک قسمت دیگر از این منو مربوط به بخش  Frame می باشد که شما می توانید متناسب با کاری که انجام می دهید فریم هایی را در وب سایت خود به کار ببرید که به عنوان عضو ثابت صفحه شما در آید به این معنی که با تعبیه یک فریم این اجازه به شما داده می شود تا صفحه ای که در فریم طراحی کردید در تمامی صفحات سایت در جای خود ثابت با قی بماند و تنها فریمی که مورد نظر شما است صفحه وب را نمایش دهد.

(One Page Web Site)

با استفاده از این گزینه می توانید با تنظیماتی که پس فشردن این دکمه انجام می دهید به یک صفحه وب پیش ساخته دست پیدا کنید که فقط می بایست جاهایی را که تعبیه شده با مطالب٬ عکس یا هر چیز دیگر مورد نظر پر نمایید.

(SharePoint Team Site)

این منو بیشتر برای تشکیل یک گروه طراحی برای به اشتراک گذاشتن تقویم و ... است که بیشتر توسط طراحان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

(Web Package Solutions)

این منو که دو گزینه مجزا را در خود جای داده است مدل های پیش ساخته ای برای سایت های خبری و وبلاگ را دارا می باشد.
طراحی وب با فرانت پیج

کار با جدول ها در فرانت پیج

از جمله کارهایی که برای طراحی یک وب سایت ساده انجام می گیرد می توان به ساخت یک جدول و قرار دادن تعدادی عکس در آن به همراه متن اشاره کرد که برای انجام این کار می بایست ابتدا یک صفحهBlank  انتخاب کنید، سپس به منوی  Table>Insert رفته و با کلیک کردن بر روی Table با پنجره ای رو به رو شوید که مربوط به تنظیمات جدول مورد نظر شماست. بعد از انجام تنظیمات مورد نظر در مورد تعداد سطر ها و ... با کلیک بر روی دکمه Ok قادر خواهید بود تا جدول مورد نظر خود را در صفحه Blank که در ابتدا انتخاب کرده بودید ببینید. بعد از ایجاد جدول برای قرار دادن یک عکس در جدول به منوی   Insert>Picture>From File…  رفته و با انتخاب عکس آن را در جدول خود مشاهده کنید.

کار با لینکها در فرانت پیج

Hyperlink یک پیوند است که بین یک مولفه مانند یک متن ٬ تصویر یا هر چیز دیگری ایجاد می شود و شما با استفاده از این گزینه، صفحات وب سایت خود را به یکدیگر متصل می نمایید. البته این تنها به این معنا نیست که شما فقط می توانید صفحات ذخیره شده در کامپیوتر خود را به یکدیگر پیوند دهید. بلکه شما می توانید به سایت های دیگر نیز لینک (پیوند) دهید.

 طریقه کار

در ابتدا با باز کردن یک عکس یا تایپ یک متن آن را Highlight کنید تا بتوانید کار مورد نظر را روی آن انجام دهید. بعد از Highlight کردن متن یا تصویر مورد نظر به منوی Insert>Hyperlink رفته و با پنجره ای روبرو می شوید که می توانید صفحه مورد نظر را که در کامپیوتر شما ذخیره شده است انتخاب کنید یا در پایین پنجره در قسمت Address سایت مورد نظر خود را تایپ کنید. بعد از انجام اینکار شما قادر خواهید بود تا با کلیک کردن بر روی دکمه Preview سایت خود را مشاهده کنید که با کلیک کردن بر روی پارامتر مورد نظر خود صفحه دلخواهی که از قبل به آن لینک داده اید نمایش داده شود.(برای سایت هایی که در کامپیوتر شما ذخیره نشده اند می بایست کامپیوتر شما به اینترنت اتصال داشته باشد.)

Interactive Button

مایکروسافت فرانت پیج برای سهولت در کار کاربران نظر به ایجاد یک بخش به نام Interactive Button کرده است که کاربران با مراجعه به منوی Insert>Interactive Button می توانند به آن دست یابند. در این قسمت یکسری دکمه های از پیش ساخته شده وجود دارد که بسیار متنوع می باشند. با انتخاب یکی از دکمه های مورد نظر همانند قسمت قبل (Hyperlink) آدرس صفحه ای که می خواهید به آن لینک دهید را تایپ یا انتخاب می کنید. در ضمن یکسری تنظیمات در قالب فونت و یا اندازه و رنگ دکمه وجود دارد که با مراجعه به زیر شاخه های این پنجره قادر خواهید بود که به آن ها دست پیدا کنید.

لینک دادن به یک قسمت خاص از عکس

در یکی دیگر از شاخه های مبحث Hyperlink میخواهیم به لینک دادن به یک قسمت خاص از یک عکس بپردازیم.برای این کار ابتدا یک عکس را که نحوه انتخاب آن در قسمت های قبل آمده بود انتخاب می کنید. بعد از آن به منوی View>Toolbar رفته و از این قسمت تولبار Pictures  را انتخاب کنید بعد از انجام این کار با کلیک بر روی عکس مستطیل یا دایره موجود بر روی پنجره Pictures قادر خواهید بود تا یکی از اشکال نام برده را بکشید. اما شما می بایست این شکل را در محدوده ای که می خواهید بر روی عکس لینک دهید بکشید. بلافاصله بعد از اینکه آن شکل را رسم کردید پنجره Hyperlink نمایش داده می شود که می توانید آدرس مورد نظر را تایپ یا انتخاب کنید.

نکات کلیدی

1)جهت شروع كار، كاربر بايد قبلاً با اينترنت كار كرده و با ساختار كاركردی آن بطور كامل آشنا باشد، همچنين نمونه صفحاتی را كه دوست دارد بسازد، در ذهن داشته باشد. (فرا گيرانی كه در اين زمينه مشكل دارند مي توانند به جزه آموزشی اينترنت ما نيز مراجعه نمايند.)

2) بهتر است قبل از كار كردن با برنامه Front Page، با برنامه تايپی Word آشنا شده و كار نموده باشيد. چرا كه اكثر مطالب آنجا مورد نياز بوده و تكراری است. (فرا گيرانی كه در اين زمينه آشنايی ندارند، می توانند به جزوه آموزشی Word ما نيز مراجعه نمايند.).

3) چون عكس يك قسمت اعظم و مهم كار شما را در اينترنت تشكيل می دهد، لذا بهتر است شما حداقل كمی با برنامه Photo Shop آشنا باشيد. (ما بطور مختصر اشاره به آن در بخش تصوير گذاری خواهيم کرد).

قبل از هر چيزی، نظم در كار حرف اول را جهت موفقيت می زند لذا قبل از شروع به كار شما بايد بدانيد كه چه كاری می خواهيد انجام دهيد و به چه چيزهايی نياز داريد.

هنگامی كه يك صفحه وب ساخته می شود معمولا" داری يك صفحه اصلی (Home Page) به نام ايندكس اچ تي ام ال (index.html) بوده و ساير ملزومات آن يعنی صفحات ديگر و عكسها يا وسايل مورد لزوم در پوشه های مربوطه بطور منظم نگهداری می شوند. لذا برای شروع كار بهتر است شما در بخشی از كامپيوتر خود يك پوشه به نام مثلا" (My Web) ايجاد نموده و درون آن دو پوشه ديگر به نامهاي (docs) و (images) بسازيد.

صفحه اول يا اصلی شما درون(My Web) قرار گرفته و بقيه صفحات درون پوشه (docs) و تمامی عكسها درون پوشه (images) ذخيره خواهند شد. اين عمل فقط جهت منظم بودن كار توصيه می شود و ضمنا" می توانيد مدارك و فايلهای يك بخش حجيم و زياد يك اتصال خود را به يك پوشه جداگانه هدايت نموده و ذخيره كنيد، مثلا" مسئوليت آنرا به عهده يك فرد يا گروه خاصی قرار داده و فقط شما آنها را به صفحه اصلی يا index.html آن اتصال دهيد. مثلا" يک يا چند پوشه جداگانه درون My Web که خودشان دارای docs و images و همچنين صفحه اصلی Index جداگانه داشته باشند.

4) از دادن اسمهای فارسی به پوشه ها، فايلها، عكسها و اسناد خود جداً خودداری نماييد چرا كه در اينترنت آنها دچار مشكل شده و قابل دسترسی نخواهند بود.

5)از نوشتن كاراكترهای غير مجاز، دادن فاصله هاي زياد بين اسامی و استفاده از حروف بزرگ در نام اسناد و پوشه ها خودداری كنيد.

6) از درست كردن پوشه های تو در تو و پيچ در پيچ و با نام بلند خودداری كنيد و از مخفف كلمات استفاده نماييد (مثلا" به جایteaching center از tc يا tcenter استفاده شود بهتر است).

قسمت های مختلف Front Page

پنجره Front page نيز مانند ساير پنجره های windows بوده و شامل :

1) Title Bar 

2) Menu Bar

3) Tool Bar

4) Main Window

5) Status Bar

6) Scroll Bar

7) ودر اين برنامه يك ستون اضافی در سمت چپ صفحه اصلی قرار دارد كه View Bar می باشد و بطور پيش فرض فعال است.

الف)آشنایی با ميله نمايش يا View Bar

درپنجره باز شده علاوه بر ميله عنوان و ابزار در سمت چپ پنجره يك پنجره جداگانه بصورت عمودی و بطور پيش فرض باز بوده و فعال می باشد (View Bar). كه اين پنجره در مراحل تكميلی (هنگامي كه تقريبا" سايت شما كامل شده و صفحات متعددی داريد) مفيد خواهد بود. در اين پنجره معمولا" شما شش لايه (Tab) می بينيد كه عبارتند از:

1) Page يا صفحه

2) Folders پوشه ها

3) Reports  يا گزارشات

4) Navigation  يا ساختار كلی (چارت) شبكه

5) Hyperlinks  يا وضعيت اتصالات

6) Tasks  يا وظايف و كارها

حالا به تعریف هر عنوان می پردازیم :

1) Page يا صفحه:  اگر فعال باشد شما صفحه ای را كه در آن كار می كنيد را در پنجره اصلی بطور فعال خواهيد ديد.

2) Folders يا پوشه ها:  اگر روی آن كليك نماييد و فعال باشد شما تمامی پوشه های درون سايت خود را در درون پنجره اصلی مشاهده خواهيد نمود. يک پنجره عمودی به اسم Folder List ما بين پنجره اصلی و پنجره Views باز مي کند که ما می توانيم تسلط کامل به تمامي Folder ها و پوشه هاي خود داشته باشيم. اگر بخواهيم محتويات يک پوشه را در پنجره اصلي سمت راست ببينيم، کافي است روي پوشه در بخش Folder List کليک کنيم.

حال به بررسی بخش های مختلف پوشه ها می پردازیم

دقت کنيد که اگر بر روي پوشه اي در بخش Folder List کليک راست کنيد يک سري امکانات ويژه در اختيار شما قرار مي دهد از جمله:

Convert to web: پوشه را به حالت صفحه وب در مي آورد و کل آن پوشه و محتويات آن پوشه به عنوان يک سايت فرعی و زير مجموعه ای از سايت اصلی و کلی ما عمل مي کند.

 Cutشما مي توانيد پوشه مورد نظر را از آنجا برداشته حرکت (Move) داده و در جاي ديگر قرار دهيد. (با عمل( paste

 :Copyيک نسخه از پوشه موردنظر را در جاهاي ديگر رونوشت مي کند.

  :Renamاسم پوشه را عوض مي کند.

نکته مهم در Rename:  چون در اينترنت تغيير نام باعث عدم دسترسي به فايل مربوطه خواهد شد، لذا در اين قسمت دقت شود که بعد از تغيير نام link ها نيز تعمير شود و يا حتماً از آدرس دهي نسبي استفاده شود.

:Delete  کل پوشه و محتويات آن را حذف مي کند و ديگر قابل دسترسي نيست (در اينترنت سطل آشغال (Recycle Bin)نداريم(.

1) Page New :در پوشه يک صفحه جديد مي سازد. براي اينکار يک بار کليک کنيد و حتماً اسم با مفهومی به جاي new page تايپ کنيد. حتماً براي ساختن صفحه بايد پسوند (.htm) وجود داشته باشد.

2) Folder : در درون پوشه يک پوشه جديد مي سازد.

3): Publish  انتقال يا انتشار پوشه درست شده به سايت اصلي را به عهده دارد.

تدکر بسيار مهم: Title و اسامي صفحات (File Name) در اينترنت مهم بوده لذا بايد در نامگذاري صفحات و Title آنها کمال دقت را داشته باشيد و اين امر در دستيابی موتورهاي جستجوگر به صفحات ما کمک زيادی مي کند.

انواع آدرس دهي

الف) مطلق: که آدرس را بطور کامل (پوشه-زير پوشه- فايل) مي نويسيم که به درد Link هاي خارج از سايت خودمان مي خورد.

ب)نسبي: هميشه بهتر است در درون سايت خودمان از اين نوع استفاده کنيم. بدين ترتيب که در هنگام آدرس دادن پوشه موردنظر را پيدا کرده و انتخاب مي کنيم. و آدرس نسبی سبب مي شود در صورت جابجايی فايل مورد نظر درون پوشه کلی و يا تغيطر نام پوشه فرعی آن اتصال آن قطع نشود.

چگونه فايل ها و پوشه ها را نامگذاري کنيم؟

سعی کنيد از کاراکترهاي غيرمجاز، حروف بزرگ، فاصله بين کلمات و حروف فارسي براي نامگذاري پوشه ها، عکس ها و صفحات استفاده نکنيد- زيرا در اينترنت مشکل خواهند داشت- و هنگام ذخيره کردن فايلی حتما" دکمه Change Title را کليک کرده و تيتر صفحه را ( در اينجا فارسی و يا انگليسی فرقی ندارد) عوض نماييد و توجه نماييد که از کلمات با مفهوم در تيتر استفاده نماييد و ديکته آنها صحيح باشد چون اين امر نشانگر اعتبار سايت شماست.و اگر خواستيد برای اين کار درون صفحه کليک راست کرده وTitle آن را به اينصورت عوض نماييد:

در روي صفحه کليک راست کرده و page properties را نتخاب مي کنيم. در تب General و در بخش Title، تيتر زيبا، جالب توجه و با معنايي را که مي تواند يک جمله باشد و مفهوم کلي صفحه را برساند، درج مي کنيم.

3) Reports يا گزارشات: اگر روی آن كليك نماييد و فعال كنيد شما قادر خواهيد بود يك گزارش اجمالی از وضعيت اسناد و كارهای خود و احتمالا" مشكلات و ايرادهای سايت خود آگاهی يابيد. شما میتوانيد با انتخاب گزينه های فرعی پنجره باز شده گزارش مورد نظر خود را مشاهده نماييد.

4)  Navigation يا ساختار كلی (چارت) شبكه: در پنجره اصلی يك شمای كلی از سايت شما را بصورت يك چارت كلی و درختی نمايش میدهد و شما ضمن آگاهی از ساختار و ارتباطات كلی ساختار سايت خود قادر خواهيد بود با گرفتن و كشيدن (click & drag ) ساختار سايت خود را تغيير دهيد.

5)  Hyperlinks يا وضعيت اتصالات: نحوه اتصالات صفحات به يكديگر را نشان می دهد و در صورت قطع اتصالی آن را با رنگ قرمز يا شکستگی خط نشان می دهد و شما می توانيد آن را اصلاح نماييد.

6)  Task يا وظايف و كارها: در سايتی كه چند نفر مسئول كارها می باشند سرپرست سايت می تواند در اين قسمت وظايف هر شخص را معيين نماييد و فرد مورد نظر از وظايف خود در اين قسمت مطلع شده و كار را تحويل دهد. و بطور کلی وظايف کارکنان يک سايت که چه کارهايي بايد انجام دهند را نشان مي دهد. اگر بخواهيم وظيفه اي را به کسي محول کنيم روي قسمت Edit/Task/Add Taskرفته و وظيفه او را معلوم مي نماييم.

تذكر: در صورتی كه به اين ابزارها يا بطور كلی به View Bar نيازی نداريد با كليك برview و كليك روی گزينه view bar آن را غير فعال نماييد.

Folder List يا ليست پوشه ها: 

همانطور که در بالا گفتيم ما بين پنجره View Bar و پنجره اصلی صفحه فعال باز، يك پنجره عمودی ديگر بطور پيش فرض باز می باشد كه ليست پوشه ها می باشد و شما می توانيد از طريق آن سريعتر به پوشه ها وفايلهای خود دسترسی داشته باشيد. (در حاليكه اگر تب Folders در View Bar فعال باشد، شما پوشه های خود را در درون صفحه اصلی خواهيد ديد.)

تذكر: 

جهت فعال نمودن يا غير فعال كردن Folder List می توانيد از قسمت ميله فهرست view آن را كليك نماييد و يا روی دكمه folder list واقع در ميله ابزار (پنجمين دكمه كنار دكمه پرينتر) كليك نماييد.

آشنایی با منوی ابزار یا Toolbar

بطور پيش فرض ميله ابزارهای Standard و Format فعال بوده ودر زير ميله فهرست باز می باشند. و احيانا" شما آنها را مشاهده ننموديد، می توانيد در ميله فهرست (Menu Bar) در بخش View كليك كرده و از قسمت Toolbar گزينه های Standard و يا Format را انتخاب نماييد تا فعال شوند.

در اين ميله، ابزارها و وسايل اساسی، مورد لزوم فراوان و فوری برنامه كه همگی آنها در درون Menu Bar (ميله فهرست) نيز قرار دارند، جهت دسترسی سريع و فوری به شكل يك ابزار و دكمه قابل كليك جهت فعال شدن در اين ميله قرار داده شده اند. و چون بيشتر كار ما در ساختن صفحات وب با اين ابزار است ما ابتدا به معرفی كار آنها پرداخته و سپس ساير ابزار موجود در Menu Bar را معرفی و آموزش خواهيم داد.

 

ابزارهای استاندارد

ابزارهای نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:

1) Create a new normal page  (صفحه جديد): جهت ايجاد يا باز كردن صفحه جديد

با کليک بر روي آن، يک صفحه خالي خواهيد داشت که مي توانيد مطالب موردنياز را برروي آن نوشته يا قرار دهيد. بطور پيش فرض اسم اين صفحه New page (1..n) مي باشد که حتماً بايد در هنگام ذخيره سازي اسم بامسمايي به آن داده شود. دقت شود که يک صفحه جديد علاوه بر اسم بايد Title مناسبي نيز داشته باشد.کليک راست داخل صفحه و از آنجا page properties، و سپس عوض کردن Title

2) Open(باز كردن ): جهت باز كردن صفحات مورد نياز قبلی

3) S)ave ذخيره ): جهت ذخيره نمودن كارهای انجام شده

4) Search (جستجو ): جهت جستجو و يافتن فايلها و مدارك مورد نياز در كامپيوتر يا شبكه

5)Publish Web (صدور وب): جهت انتشار يا قرار دادن سايت ساخته شده در سرور و سايت اصلی (انتقال يا انتشار پوشه يا صفحه ساخته شده به اينترنت واقعي که در اينحالت پنجره اي باز شده و با دادن آدرس مي توانيم اين عمل را انجام دهيم. البته در هنگام انتقال username و password را هم مي خواهد.)

Toggle pane

ابزارهای نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:

5) Toggle Pane (فهرست پوشه): جهت مشاهده فهرست پوشه ها در كنار(سمت چپ) صفحه اصلی

6) Print (چاپ): جهت چاپ نمودن صفحات مورد نظر

Preview in Browser (مشاهده در جستجوگر وب): جهت مشاهد صفحه ساخته شده در جستجو گر وب مثلا" Internet Explorer يا برنامه Netscape و نسبت به Preview Tab  پايين صفحه واقعی تر و قابل اعتماد تر است.

7) Spelling (كنترل ديكته): جهت چك و كنترل ديكته كلمات تايپ شده از نظر قواعد ديكته نويسی و قواعد مربوطه.

اگر کلمه اي در داخل صفحه اشتباه ديکته داشته باشد زير آن با رنگ قرمز و اگر اشتباه گرامر داشته باشد با رنگ سبز مشخص مي شود. براي اصلاح آنها روي هر قسمت کليک راست کرده و تک تک درست مي کنيم. اما با زدن دکمه spelling کادري باز مي شود که مي توان در آنجا اشتباهات را اصلاح کرد.

Ignore: چشم پوشي کردن از غلط موجود ( وقتی که ما از قصد آنرا غلط نوشته ايم، کلمه يا اسم خاصی است که در دیکشنر دستگاه نيست.

:Ignore All از همه موارد چشم پوشي کردن

Change:عوض کردن ( با کلمه پيشنهادی پنجره که در درون کادر انتخاب می کنيم عوض نمايد.)

Change All:عوض کردن کلی (با کلمه پيشنهادی پنجره که در درون کادر انتخاب می کنيم اين کلمه را در صورت وجود در هر کجای اين صفحه عوض نمايد.)

Add:به ديکشنري اضافه کند و ديگر در سندهای بعدی از ما نپرسد و ايراد نگيرد. (هرگاه کلمه خاصی که زياد به آن نياز داريم و ديکته آن را درست نوشته ام به ديکشنری اضافه می نمايد)

Suggest:دستگاه نظر يا پيشنهاد خودش را ارائه دهد که می تواند جهت رفع اشکال انتخاب شود.

Cut COPT pASTE

Cut (برش): جهت بريدن و برداشتن بخشی از متن، عكس و يا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشی ديگر

Copy (كپي): جهت برداشتن نسخه يا كپی بخشی از متن، عكس و يا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشی ديگر (Ctrl + C)

Paste (الصاق): جهت الصاق يا چسباندن قسمت كپی يا بريده شده موجود در حافظه (clipboard) در بخش مورد نظر (Ctrl + X)

نحوه انتخاب كردن كلمه، خط، پاراگراف وكل متن

تا چيزي را انتخاب نكنيم نمي توانيم روي آن عملي (cut،copy، تغيير رنگ، اندازه و ...) را انجام دهيم و در اينكار بايد خيلي دقت كنيم.

براي انتخاب يك كلمه كافي است دوبار روي كلمه كليك كنيم.

براي انتخاب يك خط به ابتداي خط رفته به نحوي كه علامت درج متن (I) ماوس تبديل به فلش شود و يكبار كليك مي كنيم اگر دو بار كليك كنيم پاراگراف انتخاب مي شود و اگر سه بار پشت سر هم كليك كنيم كل متن انتخاب مي شود.

براي انتخاب كلمه، خط، متن ويك يا چند حرف با صفحه كليد به صورت زير عمل مي كنيم. به ابتداي جايي كه مي خواهيم انتخاب کنيم با كليدهاي جهت نما حركت كرده و در آنجا قرار می گيريم، دكمه shift را نگه داشته با كليدهاي جهت نما (Arrow Keys)به انتهاي قسمت انتخابي خود مي رويم.

ساده ترين و راحت ترين روش انتخاب drag كردن با ماوس است. بدين طريق كه در ابتداي قسمت مربوطه كليك كرده و با احتياط تمام تا آخر قسمت مربوطه (حرف، كلمه، خط، پارگراف و كل متن) مي كشيم.

دقت:

• اگر روي آن قسمت كه انتخاب شده است، كليك كنيم آماده براي حركت به جاي ديگر مي باشد يعني می توان عمل cut را انجام داد و شما اشتباها" آن را نگرفته و جابجا نماييد.

• اگر بخواهيم كل متن را يكجا انتخاب كنيم، Edit ---Select All و يا از Ctrl+A استفاده مي كنيم

Formating Painter

Format Painter  (حكاك قالب بندی):

جهت انتقال قالب بندی يك بخش انتخاب شده به بخشهای ديگرو سرعت بخشيدن به قالب بندی كارها (كليد طلايي) اگر مي خواهيم چند چيز را با Format يكسان تغيير دهيم كافي است اين اعمال را فقط روي يك چيز انجام داده، سپس آن موضوع را انتخاب كرده (جهت يكباراستفاده، يك بار و براي چند بار استفاده، دو بار پشت سر هم روي اين دكمه كليك ميكنيم) سپس روي(حروف، كلمات، بندهاي ) مورد نظر، كليك كرده و با درگ drag انتخاب مي كنيم. براي خارج كردن نشانگر از آن حالت (خنثي كردن آن)، يكبار روي خودش كليك مي كنيم.

Undo  (خنثي كردن):

جهت خنثي نمودن آخرين اعمال و كارهای انجام شده اشتباهی در صفحه (Ctrl+Z)

Redo (رعكس خنثی):

اگر عملی را خنثی نماييم ولی مجددا" بخواهيم به آن عمل باز گرديم از اين دكمه استفاده مینماييم (Ctrl+Y)

Web componet

Web Component:يكسري افه ها را در اختيار كاربر قرار مي دهد. از جمله:

:hover Button ميتوانيد كلمه اي را از طريق اين به صفحه اي يا سايتي اتصال دهيد. و هنگامي كه بيننده روي آن مي آيد مي تواند جلوه هاي ويژه اي در صفحه مربوطه ايجاد كند.

:marquee متن انتخابي يا نوشته شده را متحرك مي كند با تغيير جهت و رنگ پس زمينه و ...

Banner Ad manager:كه شما مي توانيد با استفاده از دكمه Add عكسها و تصاوير انتخابي را در اين قسمت قرار داده و حتي در بخش link toآن را به سايت يا صفحه اي متصل كنيدو جلوه خاصي نيز در قسمت Effect به آن بدهيم.

نكته مهم:

بعضي از اين افه ها را فقط مي توانيم درون اينترنت واقعي ببينيم.

:web search براي درون سايت ميتوانيم جستجوگر بگذاريم.

:hit counter براي درون سايت مي توانيم شمارشگر بازديد كننده بگذاريد.

:photo gallary براي درون سايت مي توانيم عكسها را به صورت گالري بدهيم.

تذكر مهم: بهتر است تا حد امكان از گذاشتن چنين قرتي بازيهايي درون سايت خود، خود داري كنيم چرا كه بعضي از اينها سايت را سنگين كرده و حال بيننده را به هم مي زند.

Insert table

(قرار دادن جدول): جهت درج جدول در محل انتخاب شده از طريق اين دكمه و يا منوي Tableميتوانيم با توجه به نيازمان جدول بسازيم. در اين گزينه كليك كرده و به تعداد مورد نياز مي كشيم. اما در قسمت Table/Insert تعداد سطرها و ستون هاي مورد نظر را وارد مي كنيم. بعد از درج جدول اگر بخواهيم روي آنها كار كنيم، روي جدول كليك راست كرده گزينه Table properties مشخصات كل جدول را در اختيار ما قرار ميدهد اما cell properties مشخصات سلولي را كه درآن كليك كرده ايم در اختيار ما قرار ميدهد.

اگر بخواهيم سلولي را حذف نماييم درون آن كليك كرده (براي انتخاب سلول هاي مختلف كليد Alt را گرفته يكي را انتخاب كرده سپس با Alt + shift بقيه سلولها را انتخاب مي كنيم و يا با درگ كردن ماوس روي سلولها اينكار مي نماييم.) و يا جاي مورد نظر را انتخاب كرده سپس از گزينه Table/ Select را انتخاب مي كنيم و دکمه Delete را جهت حذف کليک می کنيم.

:mergeچند سطر يا ستون انتخاب شده را ادغام مي كند ولي split ميتواند سلول انتخاب شده رابه چند سلول ديگر تقسيم كند.

كليك راست روي جدول و انتخاب گزينه Table properties

:Alignment تنظيم سمت قرار گرفتن جدول نسبت به متن اطراف و همچنين تعيين جهت نوشتن متن

: Float نسبت به متن جدول را در سمت راست يا چپ قرار ميدهد.

:cell spacing فاصله بين سلول و متن درون آنرا كم و يا زياد مي كند.

:cell padding فاصله بين سلول ها را از هم كم يا زياد مي كند.

:Table Direction جهت جدول را راست به چپ يا چپ به راست مي كند.

:Borders با درج عدد بزرگتر جدول را قاب مي كند. شما مي توانيد با حذف كردن Border Size، جدول را براي بيننده مخفي كنيد. براي قاب كردن عدد بزرگ و با (light, Dark) Border رنگ خاصي بدهيم. color رنگ كلي به جدول مي دهد.با زدن show both cells and table مي توانيم خطوط جدول و سلول ها را كامل ببينيم. براي Background يا زمينه کل جدول و يا يک سلول تنها، مي توانيم رنگ مخصوص و يا حتي يك تصوير بدهيم. اگر بخواهيم درون سلول متني درج كنيم موقعيت نوشتن متن را كه هميشه از پيش تعيين شده است را از سمت چپ ، راست، متعادل و نسبت به عكس از وسط، بالا ، زير و ...

اگر بخواهيم سلولی خطش درشت شده و تيتر گردد ميتوانيم آن ها را انتخاب كنيم و از قسمت cell properties درون header cell كليك كنيم.

اگرNo wrap را تيك بزنيم، جملات يك سلول را پيوسته مي آورد و شكنندگي ايجاد نمي كند.

مي توانيم براي تك تك سلول ها قاب رنگي جدا يا پس زمينه مخصوص قرار دهيم.

در قسمت گزينه Table بر روی Menu Bar گزينه هاي زيادي است كه عبارتند از:

raw Table : به صورت دستي جدول مي كشيم و هنگام کليک روی آن ماوس ما تبديل به يک قلم ميشود و به شکل و اندازه و جای مورد نظر میتوانيم جدول بکشيم.

:Insert مي توانيم جدول(Table)، ستونColumns))، رديفRows))، سلول و ... قرار دهيم.

:elete cellحذف سلول هاي انتخاب شده

:Selectانتخاب جدول، ستون، رديف، سلول

:merge ادغام سلول هاي انتخاب شده

:Spiltتقسيم سلولهاي انتخاب شده به تعداد مورد نياز

:Auto Format با توجه به ساختارهاي قبلي موجود در حافظه جدولمان را قالب بندي ميكند.

:istribute Columns rowsهماهنگ كردن رديف ها و سطرها به طور مساوی

:Auto Fit contentبا توجه به محتويات درون جدول و متن درج شده، تنظيم داخل سلول را انجام ميدهد.

:convertجدول را بر ميدارد و متن را بدون جدول مي گذارد. 

 

Insert picture

Insert picture from file  (قرار دادن عكس از فايل) جهت درج و قرار دادن عكس يا ClipArt در صفحه.

اگر بخواهيم دردرون صفحاتمان عكس قرار دهيم با استفاده ازاين دكمه و يا گزينه Insert / picture استفاده ميكنيم.

:clip Artعكسهاي پيش فرض نرم افزار آفيس را در اختيار شما قرار می دهد.

:From File عكسهاي داخل اسناد مارا مي آورد.

:Auto shape براي گذاشتن علائم و عکسهای خاص Drawing می باشد.

:From scanner or camاز اسكنر يا دوربين مي آورد.

:Word Artافه هاي نوشتاري ويژه

Video:يك فيلم ويدئو كوتاه قرار ميدهد.

New Drawing: يک Canvas يا بوم نقاشی جهت درج شئ يا عکسی در اختيار شما قرار ميدهد...

براي انجام كار روي عكس: 

روي عكس دو بار كليك كرده و يا از قسمت View به قسمت Toolbar رفته و گزينه Drawings را انتخاب می کنيم.

Select:براي انتخاب عکس و يا Hotspots ها مي باشد.

Hotspots:جهت اتصال تكه اي ازعكس به يك سايت، صفحه و ... استفاده مي شود بدين گونه كه با توجه به نياز روي يكي از آن ها كليك كرده در روي عكس به اندازه دلخواه مي كشيم وقتي ماوس را رها كنيم پنجره Hyperlink بازمي شود و مي توانيم آدرس مناسب بدهيم و بعد ازآن می توانيم اندازه و مكان اتصال را جابجا، کوچک و بزرگ نماييم (براي تغيير اندازه از كناره ها و براي تغيير مكان روي آن كليك مي كنيم.)

Restore :عكس تغيير يافته را به حالت اوليه بر مي گرداند.

Resample :عكس را هنگاميكه از نظر اندازه تغيير كرده باشد به حالت قبلي اش بر مي گرداند.

Bevel:از كناره هاي خود عكس يك قاب براي عكس مي سازد.

Color:مي توانيم از اين بخش براي شستن رنگ عكس و كم كردن ياسفيد وسياه كردن آن استفاده كنيم.

Transparent:جلوه ويژه به عكس دادن و برجسته کردن بخشی از آن

Crop:براي بريدن تكه اي از عكس كه نياز است و حذف زايده هاي آن. برای اين کار ابتدا روي عکس كليك كرده تكه مورد نظر را انتخاب كرده و آن را تنظيم كرده، سپس دوباره روي دکمه Crop كليك كرده تكه مورد نظر مانده و بقيه حذف مي گردند.

Less Brightness:شفافيت يا نور را كم مي كند.

:More Brightness شفافيت يا نوررا زياد ميكند.

:Less Contrastحساسيت دو رنگ را كم ميكند.

More Contrast: :حساسيت دو رنگ را زياد ميكند

4دكمه بعدی براي چرخش و زاويه بندي عكس مي باشند. بدين نحو که:

Flip Vertical:جهت چرخش عمودی عکس نسبت به مرکز عکس

Flip Horizontal:جهت چرخش افقی عکس نسبت به مرکز عکس

Rotate Vertical:جهت دوران عمودی عکس

Rotate Horizontal:جهت دوران افقی عکس

Send Backward:هنگاميكه دو يا چند عكس را كنار هم داريم مي توانيم يكي را در پشت سر ديگری قرار دهيم.

Bring Forward:هنگاميكه دو يا چند عكس را كنار هم داريم مي توانيم يكي را در جلوي ديگری قرار دهيم.

Positional absolutely:موقعيت و محل قرار گرفتن عكسها را ثابت نگه مي دارد.

Thumbnail:براي اينكه عكسها سريع تر قابل دسترس براي بيننده باشد در صورتيكه عكسها بزرگ و زياد باشند، ابتدا نمونه عكس كوچكي از آن كه اندازه خيلي كمي دارد ساخته مي شود. در صورتيكه بيننده بخواهد عكس بزرگ تر را ببيند روي آن عكس كليك كرده و عکس بزرگ و اصلی را مي بيند.

Text:مي توانيم با انتخاب اين گزينه در درون عكس انتخابي خود متن مورد نظر را تايپ كنيم.

تذکر: 

دکمه های ترکيبی Alt + Shift سمت راست کيبرد فقط متن را فارسي مي كند (در هر کجا باشيد ، راست چين، وسط چين و يا چپ چين)

دکمه های ترکيبی Alt + Shift سمت چپ کيبرد فقط متن را انگليسی مي كند (در هر کجا باشيد ، راست چين، وسط چين و يا چپ چين)

دکمه های ترکيبی Ctrl + Shift سمت راست کيبرد نه تنها متن را فارسي مي كند بلکه متن را راست چين می نمايد.

دکمه های ترکيبی Ctrl + Shift سمت چپ کيبرد نه تنها متن را انگليسی مي كند بلکه متن را چپ چين می نمايد.

Insert picture From File: عكس يا تصوير از فايل مي آورد.

چند نکته مهم در باره عکس: 

فراموش نشود كه گرفتن و كشيدن عكس براي كوچك و بزرگ كردن آن هيچ تاثيري در اندازه و حجم صفحه نخواهد داشت و فقط كيفيت عكس را خراب ميكند اينكار در صورتيكه فقط به 10% براي جابجايي عكس نياز داريم اشكالي ندارد و برای اين امر روی عکس کليک نموده و از گوشه های آن گرفته برای بزرگ کردن به کناره ها و جهت کوچک نمودن به درون و مرکز عکس می کشيم.

با انتخاب عکس می توانيد روی Align Centre, Align Right, Align Left و يا Justify جهت تغيير محل قرار دادن عکس در وسط، سمت راست، سمت چپ و يا به حالت متعادل در صفحه عمل نماييد.

Drawing (نقاشی يا ترسيم): برنامه بسيار جالب و قشنگ جهت انجام كارهای گرافيكی

Insert Hyperlink

Refresh (تازه كردن صفحه): جهت مشاهده آخرين تغييرات انجام داده شده در صفحه

Stop(توقف): جهت توقف صفحه ای كه در حال باز شدن میباشد و طول میكشد يا مورد لزوم نيست.

Show All نمايش تمامی علامتها): جهت نمايش محلهای فاصله خورده بين كلمات (Space bar ) ، محل زدن دكمه Enter جهت درج پارگراف.

Microsoft FrontPage Help (برنامه كمكی) Front Page): برنامه هلپ يا كمكی فرانت پيج را در پنجر های جداگانه برای شما باز میكند كه در صورت آشنايی شما به انگليسی بسيار مفيد خواهد بود.

Toolbar Options(دكمه های اضافی): جهت انتخاب و افزودن (يا برداشتن) ابزار های اضافی مورد لزوم به اين قسمت

آشنایی بامنوی Format

Style(سبك):جهت قالب بندی سبك و ساختار نوشتاری معين مختلف موجود در اين بخش در متن در حال درج يا انتخاب شده.

Font(نوع خط): جهت انتخاب نوع خط برای نوشتن يا بخش انتخاب شده

Font size (اندازه خط): جهت انتخاب اندازه خط برای نوشتن يا بخش انتخاب شده

Bold (تو پر): جهت توپر نوشتن متن يا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ويژه و مشخص نمودن

Italic(خط شكسته): جهت دادن حالت شكسته به متن يا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ويژه و مشخص نمودن

Underline(زير خط دار): جهت زير خط دار نمودن متن يا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ويژه و مشخص نمودن

Align Left (تراز چپ): جهت چپ چين نمودن متن نوشتاری، عكس و يا بخش انتخاب شده

Center (وسط چين): جهت وسط چين نمودن متن،عكس و يا بخش انتخاب شده

Align Right(تراز راست): جهت راست چين نمودن متن نوشتاری، عكس و يا بخش انتخاب شده

Justify (تراز عادی): متن يا بخش انتخابی شما را از سمت چپ و راست يكسان میچيند.

Left to Right

Right to Left

Run TextDirection LTR

Run TextDirection RTL

Increase Font Size

Decrease Font Size

Numbering(شماره گذاری): جهت ايجاد رديف و شماره گذاری و ليست نمودن

Bullets (قرار دادن دكمه): جهت ايجاد رديف، ليست نمودن و مرتب كردن

Decrease Indent(كاهش حاشيه): جهت كم كردن حاشيه و فاصله بخش انتخابی از كناره صفحه Increase Indent (افزايش حاشيه): جهت افزودن فاصله و يا حاشيه از كناره صفحه به متن يا بخش انتخاب شده

Outside Borders

High light color ايجاد برجستگی به كمك رنگها در پشت زمينه): جهت دادن جلوه ويژه و برجسته جلوه دادن بخش انتخاب شده به كمك انواع رنگها در قسمت پشت زمينه

Font color (رنگ خط): جهت انتخاب انواع رنگها برای متن نوشتاری يا انتخاب شده

Toolbar Options (دكمه های اضافی): جهت انتخاب و افزودن (يا برداشتن) ابزار های اضافی مورد لزوم به اين قسمت.

تذکر: 

در پايين هر صفحه سه Tab وجود دارد:

1.Normal Tab

حالت عادي مي باشد که مي توانيم آن را Edit کنيم.

2. HTML Tab

source (زبان طراحي) صفحات وب را به روش HTML نشان مي دهد و کساني که به اين زبان تسلط داشته باشند مي توانند با سادگي تغييرات لازم را در آن ايجاد نمايند.

3. Preview Tab

پيش نمايش صفحه ساخته شده مي باشد. به ما نشان مي دهد که اين صفحه چگونه در اينترنت ديده خواهد شد ولي در اين حالت ديگر نمي توان چيزي را در داخل متن(صفحه) تغيير داد. فرق آن با  preview (استاندارد) اين است که آن پيش نمايش صفحه را ذخيره کرده و در browser اينترنت عملاً نشان مي دهد.


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5


:: ارسال شده در: دسته بندی نرم افزارها , فرانت پیج , مطالب متنوع , آموزشی , گوناگون , کامپیوتر(نرم افزارها) ,
:: مطالب مرتبط: قالب آماده روزنامه اتفاق روز سایز کوچک 16 صفحه ای , قالب آماده روزنامه سرافرازان , قالب آماده روزنامه پیشتاز , صفحه آرایی روزنامه از سراسر کشور پذیرفته می شود. , حل مشکل برعکس نوشتن حوف فارسی در نرم افزار افتر افکت , بنر لایه باز پشت سن پنجمین المپیاد درون مدرسه ای , روزنامه لایه باز جدید ,
:: برچسب‌ها: آموزش طراحی و حرفه ای نرم افزار فرانت پیج Front Page (بخش اول) , زیبا دیزاین , صفحه بندی نشریات , صفحه آرایی روزنامه ,
admin : قاسم اصغری
[سه شنبه 10 مهر 1397 ]
بازگشت به صفحه اصلی
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب ارسالی
قالب آماده روزنامه اتفاق روز سایز کوچک 16 صفحه ای تاریخ : پنجشنبه 14 شهریور 1398
قالب آماده روزنامه سرافرازان تاریخ : سه شنبه 16 بهمن 1397
قالب آماده روزنامه پیشتاز تاریخ : یکشنبه 23 دی 1397
صفحه آرایی روزنامه از سراسر کشور پذیرفته می شود. تاریخ : دوشنبه 21 آبان 1397
حل مشکل برعکس نوشتن حوف فارسی در نرم افزار افتر افکت تاریخ : پنجشنبه 10 آبان 1397
بنر لایه باز پشت سن پنجمین المپیاد درون مدرسه ای تاریخ : چهارشنبه 09 آبان 1397
روزنامه لایه باز جدید تاریخ : سه شنبه 08 آبان 1397
قالب آماده روزنامه تاریخ : شنبه 05 آبان 1397
به بهانه تولد استاد و پدری مهربان... تاریخ : یکشنبه 29 مهر 1397
نام های استاندارد تعریف شده برای رنگ ها در CSS و HTML تاریخ : پنجشنبه 26 مهر 1397
لایه باز روزنامه جام جم تاریخ : یکشنبه 22 مهر 1397
دانلود روزنامه لایه باز ابتکار تاریخ : شنبه 21 مهر 1397
صفحه بندی روزنامه تاریخ : پنجشنبه 19 مهر 1397
معرفی و دانلود نرم افزار قدرتمند Adobe Acrobat تاریخ : پنجشنبه 19 مهر 1397
آموزش تصویری طراحی آرم شبکه اول سیما تاریخ : دوشنبه 16 مهر 1397
دانلود رایگان پوستر لایه باز روز جهانی کودک تاریخ : یکشنبه 15 مهر 1397
صفحه بندی و تدریس صفحه آرایی در تهران و شهرستان ها تاریخ : شنبه 14 مهر 1397
ارائه خدمات صفحه بندی و صفحه آرایی روزنامه به سراسر کشور تاریخ : جمعه 13 مهر 1397
لایه باز روزنامه با فرمت ایندیزاین تاریخ : پنجشنبه 12 مهر 1397
بازگردانی فایلهای ناپدید شده فلش توسط ویروس تاریخ : سه شنبه 10 مهر 1397
هایلایت کردن قسمتی از متن در ایندیزاین تاریخ : سه شنبه 10 مهر 1397
آموزش طراحی و حرفه ای نرم افزار فرانت پیج Front Page (بخش اول) تاریخ : سه شنبه 10 مهر 1397
صفحه بندی روزنامه / قالب لایه باز روزنامه فارسی تاریخ : دوشنبه 09 مهر 1397
کار با نرم افزار AVS Video ReMaker تاریخ : دوشنبه 09 مهر 1397
آموزش ویدیو استدیو Corel Video Studio (اضافه کردن آهنگ به کلیپ) تاریخ : شنبه 07 مهر 1397
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress
RSS

قاسم اصغری
09358787019
آی دی پیام رسانهای ما:
[ کلیک ]