1-اگه یه فایل صوتی داشتیم که صداش ضعیف بود چیکار کنیم تقویت شه و صداش بره بالا؟این سوال کمی نیاز به مهارت دارد اما من به شما نرم افزاری معرفی میکنم که راحتتر بتونید اینکارو انجام بدین::نرم افزار :Sony sound forge --ازداخل برنامه ی sound forge فایل رو اُپن می کنیم ، از منوی Process گزینه ی volume رو انتخاب می کنیم ، یه دکمه ی لغزان داره که باید جابه جاش کنیم ، دکمه رو به سمت بالا می کشیم و دکمه ی Preview رو می زنیم تا نتیجه رو ببینیم ، اگه مناسب بود Ok و آخرش هم فایل رو save as  می کنیم.
برای حذف صدای هوا کشیدن از فایل صوتی :
از منوی Process گزینه ی EQ رو انتخاب می کنیم  . در حالت گرافیکی ، و ازروی نمودار خط افقی را بین 20k و 10k پایین می کشیم ، هرچقر خط افقی را پایین تر بکشیم ، کیفیت صدا افزایش خواهد یافت.
برای برطرف کردن نویز:

از منوی tools گزینه ی noise reduction رو انتخاب می کنیم ،در حالی که با استفاده از دکمه ی preview به تغییرات صدا گوش می دهیم ، زبانه های لغزان را حرکت می دهیم ، هرجا که نویز برطرف شد ok و آخر هم فایل رو save as می کنیم.

*******************************

2- چه جوری میشه فرمت چندتا فایل رو همزمان عوض کرد؟


برای این کار اول میریم توی مای کامپیوتر، بعد منوی tools  ، بعدش Folder option رو انتخاب می کنیم، تب View رو انتخاب و از گزینه های کادر Advance setting تیکِ کنار Hide extensions for known file types رو حذف می کنیم و بعد apply و OK. با این کار می تونیم پسوند مربوط به فرمت فایل ها رو بعد از اسم اون فایل ببینیم.

حالا میریم تو مسیری که دوست داریم فرمت فایل هاش رو عوض کنیم،کلیک راست و یه دونه New text document میسازیم. فایل رو باز می کنیم داخل فایل دستور REN *.پسوند اولیه *.پسوند دلخواه   رو تایپ می کنیم. مثلا" اگه بخوام فایل هایی که پسوند doc دارن پسوندشون بشه Txt ، باید دستور رو این شکلی بنویسم:

REN *.doc *.txt

توجه: بزرگ یا کوچیک نوشتن حروف بی تاثیره ، ولی باید حواسمون باشه قبل از هر * یک کاراکتر فاصله بذاریم و بعد از * فاصله نذاریم.

بعد از اینکه دستور رو به شکل درست نوشتیم، از منوی file گزینه ی   save as رو انتخاب می کنیم و یه اسم براش انتخاب می کنیم و با پسوند .cmd اونو در مسیر فایل هایی که قراره پسوندشون تغییر کنه ذخیره می کنیم.(مثلا به اسم doc2txt.cmd )

هروقت این فایل رو اجرا کنیم، همه ی فایل های doc  هم مسیر با اون (فایل هایی که با doc2txt تو یه پوشه قرار دارن)  به فرمت txt تبدیل میشن.

با تغییر فرمت فایل ها میتونیم جلوی دسترسی دیگران به فایل هامون رو بگیریم، اما چیزی که باید بهش توجه داشته باشیم اینه که خودمون حواسمون باشه فرمت اولیه ی فایل چی بوده ( اگه می خوایم دوباره اونو به فرمت اولش برگردونیم ) وگرنه ممکنه خودمون هم دیگه نتونیم فایل رو درست باز کنیم