تبدیل یک خط ساده به یک رنگین کمان زیبا
1- به پالت Stroke رفته و از گزینه flyout menu (مثلث گوشته سمت راست پالت) Stroke Stylesرا انتخاب کرده.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Strip را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Rainbow را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خط رنگین کمانی داشته باشید و حتما باید کلمه Rainbow را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
3- Add و سپس Done نمائید و پنجره بعدی را Ok کرده.

4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). به پالت Stroke رفته و خط رنگین کمانی را با ضخامت مناسب برای یک خط و یا حاشیه یک شکل استفاده نمائید.قسمتی از متنی که می خواهید قالبش برای دیگر متن های سندتان بکار برده شود را انتخاب کنید و تمام ویژگیهایی که باید داشته باشد را از طریق پالت Character Style برایش تعریف نمائید. در پنجره New Character Style در سمت چپ قسمت اول Advanced را انتخاب کنید و در فیلد Shortcut کلیک کنید و یک کلید میانبر با استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt, Shift, Ctrl یا یکی از دو کلید Shift و یا Ctrl (کلید Alt به همراه عددی نمی تواند تعریف شود ولی با ترکیب دو کلید دیگر و یک عدد کاربرد دارد) ارقام و اعداد قسمت ماشین حساب صفحه کلید یا Key Pad درست کنید.
توجه: نمی توانید کلید میانبری با هیچ یک از حروف صفحه کلید یا ارقام ردیف بالای حروف درست کنید و تنها با ترکیب ارقام Key pad و دو کلید Shift, Ctrl یا ترکیب این دو کلید با یک عدد و Alt امکان دارد.
مثلا کلید Alt + 2 را تعریف می کنید و پنجره را Ok‌ می نمائید، حالا متنهایی که باید به آن ویژگیهایی که می خواهید در آیند را انتخاب کنید و کلید میانبر Alt + 2 را بزنید. این کار هم سرعت ویرایش و تغییر را بالا می برد و هم احتیاج نیست که با ماوس مرتب به پالت Character Style بروید و روی قالب و استایل مورد نظر کلیک کنید. و شما نیز می توانید کلید میانبر اختصاصی خود را در روبروی استایل و قالب دلخواه خود در پالت کاراکتر مشاهده کنید.


تبدیل یک خط ساده به یک ردپای انسان

1- به پالت Stroke رفته، گزینه مثلث کوچک در گوشته سمت راست بالا یا Fly out Menu یا Pop Menu را کلیک کنید به Stroke Styles بروید.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Feet را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خط با ردپای انسان داشته باشید و حتما باید کلمه Feet را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
3- Add و سپس Done نمائید و پنجره بعدی را Ok کرده.
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خط ردپای انسان را با ضخامت مناسب به خط و یا یک حاشیه شکل استفاده نمائید.


تبدیل یک خط به سیمی با چراغهای رنگی

1- به پالت Stroke رفته و از گزینه Pop Menu (مثلث گوشته سمت راست پالت) Stroke Stylesرا انتخاب کرده.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Lights را تایپ نمائید. (توجه: کلمه را حتما درست تایپ کنید)
3- Add و سپس Done نمائید و پنجره بعدی را Ok کرده.
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خط ساخته شده را با ضخامت مناسب به خط و یا یک حاشیه شکل استفاده نمائید.ساخت و تکرار نسخه ای از یک شی (شکل یا فریم متن) در پالت Control

یک سند باز کنید. یک شکل یا یک فریم متن ترسیم کنید یا یک عکس (پیکسل یا وکتور) وار کنید. یکی از ابزارهای Select را کلیک کنید و یک شی (آبجکت) را انتخاب نمائید تا فیلدهای پالت Control روشن شوند. مثلا به فیلد X (یا محور افقی) بروید و تایپ کنید8+4. کلید Option در مکینتاش و کلید Alt در ویندوز را پایین نگه دارید و کلید Enter را بزنید.
نکته اول برای درک بهتر : شی خود را انتخاب کنید و اعداد تمام چهار فیلد X-Y- H – W را یک عدد گرد یا رند بدهید (مثل 90 نه 94) حالا مثلا در فیلد W تایپ کنید 90 + 8 ، با این کار شکل دومی که ساخته می شود 8 واحد (برای من در ایندیزاین میلیمتر تعریف شده است) بزرگتر از شکل قبلی است. شکل اول 90 میلیمتر پهنا دارد و شکل دوم 98 میلیمتر پهنا. اینها اعمال بسیار ساده ریاضی است که در پالت کنترل ایندیزاین انجام می شود.
یادتان باشد وقتی شما در فیلدهای X و Y یک عمل جمع و یا تفریق را انجام می دهید کپی شکل قبلی تغییر اندازه نمی دهد و فقط موقعیت آن نسبت به شکل اول با توجه به اعداد و عمل ساده ریاضی شما تغییر می کند. اما در فیلد های H و W که فیلدهای ارتفاع و پهنا هستند کپی شی شما از لحاظ اندازه با توجه به اعداد و عمل ریاضی شما نسبت به شکل اول تغییر اندازه می دهد که طبیعی است و این را گفتم که فرق بین این دو جفت فیلد را خوب بدانید و اشتباه نشود. ضمنا چهار عمل اصلی قابل اجراست
نکته دوم: محور عمودی یا Y در ایندیزاین برخلاف محورهای مختصات ریاضی یک فرق دارد و آن این است که وقتی شی (آبجکت) به طرف پایین حرکت می کند مقدار عددی در فیلد Y افزایش می یابد و وقتی به طرف بالا حرکت می کند مقدار عددی کاهش می یابد.
نکته سوم: در پایان برای دقیق تر مشاهده کردن کارتان و لذت بردن از چهار عمل اصلی و ساده ریاضی بهتر است اگر شی (فریم متن یا شکل یا عکس پیکسلی یا وکتور) دارید مقدار زوم را نسبت به شی بالا ببربد بعد با به گوشه سمت چپ بالا خط کشهای افقی و عمودی نگاه کنید، جایی که آنها همدیگر را قطع می کنند، در داخل مربع خاکستری یک علامت + خط چین مشاهده می کنید که می توانید با نگاه داشتن کلید موس آن را بکشید و حرکت دهید این نقطه Zero Point یا نقطه صفر مختصات شما است. آن را به حاشیه شی خود بکشید و یک خط راهنما هم در کنار همین حاشیه درست کنید تا دقیق ببینید بعد اعمال خود را در فیلدها با زوم دلخواه (نه زیاد نه کم) انجام دهید و آن موقع به راحتی و چند بار تمرین و وارد کردن مقدارهای مثبت و منفی به خوبی با این ترفند در پالت Control آشنا خواهید شد.


تبدیل یک خط به ردپای حیوان

1- به پالت Stroke رفته و از گزینه Pop Menu (مثلث گوشته سمت راست پالت) Stroke Stylesرا انتخاب کرده.
2- دکمه New را فشار دهید و در پنجره که باز می شود از منوی کرکره ای Type گزینه Dash را انتخاب کنید. و در فیلد Name کلمه Woof را تایپ نمائید. (توجه: اگر کلمه ای غیر از این تایپ شود غلط است و نمی توانید خطی با رد پای حیوان داشته باشید و حتما باید کلمه Woof را درست تایپ کنید و حرف اول بزرگ باشد، مثل چیزی که می بینید).
3- Add و سپس Done نمائید و پنجره بعدی را Ok کرده.
4- حالا یک خط از Tool Box ایندیزاین رسم کنید. (از ابزارهای line Tool – Pencil‌- Pen می‌توانید برای رسم استفاده کنید). و خط با شکل رد پای حیوان را با ضخامت مناسب به خط و یا یک حاشیه شکل استفاده نمائید.