پارت بندی فايلهای حجیم با نرم افزار winrar

همانطور که می دانید امکان آپلود یکپارچه برای فایلهای حجیم وجود ندارد و اکثر سایتها برای آپلود فایلها محدودیت حجمی در نظر می گیرند. برای مثال در سایت یاهو  در هر ایمیل فقط می توانید فایلی به حجم 25 مگابایت را آپلود و ارسال نمائید.بنابراین اگر بخواهید فایلی را از طریق ایمیل ارسال و یا آنرا در سایتی آپلود نمائید ابتدا باید فایل مورد نظر را به چند قسمت کوچکتر تقسیم و بعد آپلود نمائید.

برنامه های زیادی برای تقسیم کردن فایل ها وجود دارد، از آنجایی که معمولا برنامه Winrar در دسترس همه می باشد بهتر است برای این کار از این برنامه استفاده شود.
پارت بندی فایل، روشی است که شما یک فایل حجیم را به چند قسمت تکه تکه می کنید و آنها را به صورت جداگانه ارسال می نمائید سپس فرد دریافت کننده همه تکه ها را در کنار هم قرار داده و به هم می چسباند و دوباره فایل اصلی را ایجاد میکند.

برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:
ابتدا روی فایل مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه Add to archive را انتخاب کنید.
در پنجره باز شده در تب General در قسمت Archive Format گزینه RAR را انتخاب و قسمتCompression Method را برابر Best قرار دهید.
سپس با انتخاب Browse محل ذخیره فایل ها را مشخص کنید.
در گزینه Split to volume حجم هر پارت (تکه) را بر حسب بایت انتخاب و روی Ok کلیک کنید تا عملیات فشرده سازی و تکه تکه کردن فایل انجام شود.
پس از انجام این مرحله که مدت آن بستگی به حجم فایل اصلی دارد شما تعدادی فایل دارید که باید همه آنها را به صورت جداگانه برای فرد مورد نظر ارسال و یا آپلود کنید.
برای مثال اگر بخواهید فایل 25 مگابایتی را به پارتهای 5 مگابایتی تقسیم کنید کافی است 5 مگابایت رو یکبار در 1024 ضرب کنید تا به کیلوبایت تبدیل بشود و حاصل را در 1024 ضرب کنید تا به بایت تبدیل بشه.
مقدار بدست آمده که برابر با 5242880 می باشد را در قسمت Split to volume  وارد کنید.
(1 مگابایت برابر 1048576 بایت و 5 مگابایت یعنی 1048576×۵ مساوی با  5424880بایت)
برای استخراج فایل از حالت فشرده کافیست تمام فایل های فشرده را در یک پوشه قرار داده و بر روی Part1 راست کلیک نموده و گزینه Extract to را انتخاب تا فایل اصلی از حالت فشرده خارج شود.

نکته:
- برای چسباندن فایلها باید از همان برنامه ای استفاده شود که فایلها با آن تقسیم شده اند.
- هر مگابایت 1024 کیلوبایت و هر کیلوبایت 1024 بایت یعنی هر مگابایت 1048576 بایت می باشد.